Studiju moduļa “Kvantu tehnoloģiju fizika” mērķis ir sniegt studentiem praktiskās iemaņas un teorētiskās zināšanas par kvantu tehnoloģijām un to pielietojumiem. Modulī apgūtais sagatavos studentus darbam pie modernu kvantu ierīču izstrādes, kā arī sniegs gan fizikas, gan citu jomu speciālistiem nepieciešamo teorētisko zināšanu bāzi par sistēmām, kas ir kvantu skaitļotāju pamatā.

Studiju moduļa uzdevumi:

  • sniegt visaptverošu priekšstatu un zināšanas par aktuālām kvantu tehnoloģijām zinātnē un industrijā;

  • nodrošināt teorētisko zināšanu bāzi kvantu mehānikā un kondensētas vides fizikā, lai izprastu kvantu ierīču darbības pamatprincipus;

  • iepazīstināt ar modernām kvantu elektronikas un fotonikas ierīcēm, raksturīgajiem izaicinājumiem un attiecīgo nozaru problemātiku, kā arī to eksperimentālās un teorētiskās izpētes iespējas.

Studiju moduļa kopējais sasniedzamo kompetenču līmenis atbilst Eiropas Iedzīvotāju digitālās kompetences ietvara DigComp 2.2 ietvara 7. līmenim.

Lekcijas notiek Latvijas Universitātes un Daugavpils Universitātes kopīgās maģistra studiju programmas "Fizika" lekciju saraksta ietvaros.

PAVASARA SEMESTRIS 2025

FiziM068 Kvantu transports nanostruktūrās (3 ECTS)

Studiju kursa mērķis ir iepazīstināt studentus ar modernām kvantu elektronikas problēmām, ierīcēm un materiāliem. Studiju kursa laikā studenti iegūs teorētisko un eksperimentālo izpratni par lādiņnesēju kvantu transportu un tā raksturīgajām pazīmēm materiālos. Studenti iegūs nepieciešamo zināšanu bāzi publikāciju analīzei par kvantu transporta tēmām un iepazīsies ar skaitļošanas rīkiem, kas nepieciešami kvantu transporta simulēšanai zemdimensionālās sistēmās. Studiju kurss dod ieskatu šobrīd aktuālos pētniecības virzienos Latvijā un LU EZTF Fizikas maģistra programmas specializācijās.
Pilns studiju kursa apraksts

FiziM067  Kvantu optiskās tehnoloģijas (3 ECTS)

Studiju kursa mērķis ir iepazīstināt studentus ar kvantu optisko tehnoloģiju darbības pamatprincipiem un to pielietojumiem dažādās nozarēs – sensori un metroloģija, droša komunikācija, kvantu datori, kvantu attēlveidošana u.c. Studenti apgūs gaismas un vielas mijiedarbības principus, izmantojot gan klasiskās fizikas, gan kvantu fizikas pieeju, spēs raksturot atsevišķas optiskās komponentes (viļņvadus, staru sadalītājus, rezonatorus u.c.), izpētīs nelineārās optikas principus un spēs identificēt dažādas kvantu optiskās tehnoloģijas, kā arī izprast to darbības principus un pielietojumus.
Pilns studiju kursa apraksts

RUDENS SEMESTRIS 2025

FiziM032 Kvantu mehānika (6 ECTS)

Studiju kursa mērķis ir sekmēt studentu izpratni par kvantu mehānikas fundamentālajiem principiem un attīstīt atbilstošā matemātiskā apraksta pielietošanas prasmes jaunāko kvantu tehnoloģiju kontekstā. Studenti iemācīsies aprakstīt atsevišķas un sapītas divlīmeņu sistēmas, kas ir kvantu skaitļotāju pamatā, kā arī iepazīsies ar kvantu bitu fizikālās realizācijas iespējām, kas balstās uz kvantu punktiem, transmoniem un citām kvantu sistēmām.
Pilns studiju kursa apraksts

 

Kā pieteikties?

LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes bakalaura studiju programmas "Datorzinātnes" studenti kursus var izvēlēties no atbilstošajā semestrī pieejamiem B daļas kursiem LUIS sistēmā vai jautājot studiju metodiķei.

Studiju kursus iespējams apgūt arī klausītāja statusā, atbilstoši Latvijas Universitātes noteikumiem. Projekta "Kvantu tehnoloģiju iniciatīva" ietvaros moduļa kursus klausītāja statusā iespējams apgūt bez maksas (pieteikšanās notiek atbilstoši LU noteikumiem, bet maksa par kredītpunktiem nebūs jāmaksā). Plašāka informācija par iespējām Latvijas universitātē apgūt kursus kā klausītājs.

 

Studiju modulis izstrādāts projekta “Kvantu tehnoloģiju iniciatīva” (Nr. 2.3.1.1.i.0/1/22/I/CFLA/001) ietvaros, ko finansē Eiropas Savienības Atveseļošanas fonds un valsts budžets.