Kvantu tehnoloģiju attīstība gan Latvijā, gan visā Eiropā ir būtisks virzītājspēks inovācijām, ekonomikas izaugsmei un drošības stiprināšanai. Starptautiskajā forumā “5G Techritory”  norisinājās īpašs koprades pasākums, kurā Baltijas jūras reģiona valstis prezentēja savus sasniegumus un dalījās ar nākotnes vīzijām par kvantu tehnoloģiju attīstību, uzsverot sadarbības nozīmi šajā strauji augošajā jomā. 

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) atbalstītajā apaļā galda diskusijā “Kvantu tehnoloģiju ainava: reģionālās sadarbības un inovāciju veicināšana” piedalījās pārstāvji no Eiropas Komisijas (EK),  Francijas, Vācijas, Polijas, Norvēģijas, Somijas, Igaunijas, Lietuvas un Latvijas, lai kopīgi apspriestu progresu un nākotnes sadarbības iespējas kvantu tehnoloģiju attīstībā. Šobrīd, piemēram, programmas "QuantERA ERA-NET" ietvaros Latvijas Universitātes (LU) zinātnieki īsteno starptautisku projektu sadarbībā ar Francijas un Vācijas pētniekiem, lai izstrādātu un izpētītu jauna veida neklasiskus stāvokļus pusvadītāju nanoelektroniskajās shēmās.  

EK pārstāve Ketija Louva (Catie Low) akcentēja Eiropas Savienības (ES) Kvantu tehnoloģiju iniciatīvas (Quantum Technologies Flagship) panākumus un ES kvantu ekosistēmas stratēģiskos pīlārus, kas ietver kvantu tehnoloģiju pārnesi no laboratorijas uz tirgu un Eiropas zinātniskās līderības nostiprināšanu kvantu pētniecībā, tostarp fundamentālās pētniecībā un attīstības (R&D) jomā un tehnoloģiju piegādē. 

Vienlaikus ar tehnoloģiju attīstību ir ļoti svarīgi attīstīt arī cilvēku potenciālu kvantu jomā. Latvijā ir veiktas investīcijas no ES Atveseļošanās fonda un valsts budžeta vairāk nekā 6 miljonu eiro apmērā tieši kvantu tehnoloģiju prasmju attīstībā. Izveidojot Latvijas Kvantu iniciatīvu, esam stiprinājuši ekspertīzi kvantu tehnoloģiju jomā, tādējādi sniedzot nozīmīgu ieguldījumu zinātniskajos sasniegumos globālā līmenī,” tā Latvijas lomu kvantu tehnoloģiju attīstībā uzsver Jānis Paiders, IZM valsts sekretāra vietnieks cilvēkkapitāla, zinātnes un inovāciju jautājumos.  

Latvijas Kvantu iniciatīva izveidota 2022. gadā ar mērķi atbalstīt zināšanu apguvi, prasmes un tehnoloģijas, kas saistītas ar kvantu fizikas teorijas praktisko pielietojumu. Tās ietvaros ir veidots kvantu izcilības un kompetences centrs, kurš apvieno pētniekus un industrijas pārstāvjus, lai kopīgi strādātu pie kvantu tehnoloģiju attīstīšanas. Līdztekus pētniecībai un attīstībai, tiek piedāvāti arī studiju moduļi gan studējošiem, gan klausītajiem kvantu tehnoloģiju jomā: “Kvantu skaitļošana” LU un “Kvantu sakaru tehnoloģijas” Rīgas Tehniskajā universitātē. Tas ir ilgtermiņa ieguldījums, kur ir saredzams sadarbības potenciāls ar kaimiņvalstīm. 

Kvantu tehnoloģiju potenciāls kļūst par realitāti, kad industrija un pētnieki strādā kopā, lai piedāvātu konkrētus risinājumus, tā komentē Vjačeslavs Kaščejevs, kvantu fiziķis, LU tenūrprofesors. Latvijas Kvantu iniciatīvas veiksmes pamatā ir spēja vienam otru sadzirdēt – akadēmiskā vide sadarbojas ar industriju. Starptautiskais forums “5G Techritory” ir satikšanās un diskusiju platforma, kur “normalizēt kvantus”. 

Svarīgi, ka Latvija aktīvi piedalās starptautiskajā sadarbībā. Kopā ar vēl 26 ES dalībvalstīm 2024. gadā IZM ir parakstījusi Eiropas deklarāciju par kvantu tehnoloģijām, kuras ietvaros dalībvalstis apņemas sadarboties pasaules līmeņa kvantu tehnoloģiju ekosistēmas izveidē Eiropā, uzsverot kvantu tehnoloģiju stratēģisko nozīmi ES zinātniskajā un rūpnieciskajā konkurētspējā. 

Latvijas zinātnieki kopš 1998. gada nodarbojas ar kvantu skaitļošanas teoriju.

Latvijas vadošā loma kvantu algoritmu izstrādē jau šobrīd veido ievērojamu ieguldījumu pasaules mērogā – aptuveni 10% kvantu algoritmu ir radīti, pateicoties Latvijas zinātnieku mērķtiecīgajam darbam.  

Sadarbība ar industriju kvantu tehnoloģijā ir ļoti nozīmīga jau patlaban. Pasaulē pirmo SOHO (mazo biroju/mājas) bezvadu maršrutētāju ar integrētu kvantu nejaušo skaitļu ģenerēšanu (QRNG) ir izgatavojis Latvijas uzņēmums “Mikrotīkls”. 

IZM atbalstītais koprades pasākums “Kvantu tehnoloģiju ainava: reģionālās sadarbības un inovāciju veicināšana” bija daļa no 30.10.2024. "5G Techritory foruma 2024" programmas. Diskusija norisinājās projekta Nr. 1.1.1.1/1/24/I/001 “Efektīvāka un viedāka Latvijas zinātnes politikas ieviešana un vadība” ietvaros. 

Dalīties